Piasty

Zużyta piasta- czyszczenie i wymiana

Piasty w samochodzie są elementami konstrukcji odpowiedzialnymi za prawidłowe prowadzenie koła. Zadbane pozwalają na równomierne zużywanie opon i bezproblemowe prace serwisowe. Niekiedy konieczna je czytaj więcej »

nietypowe atrakcje weselne

Nietypowe atrakcje weselne dla bogatych narzeczonych

Ceremonia zaślubin oraz wesele to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w życiu dwojga kochających się ludzi. W tym szczególnym dniu wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, choć z całą pew czytaj więcej »

POZYCJONOWANIE katowice

Do ekspertów w Katowicach

Pozycjonowanie Katowice to dobra jakość. Można korzystać z pomocy ekspertów. Pozycjonowanie strony oznacza nadanie jej popularności. Najpierw stronę trzeba stworzyć, a później przychodzi czas na . Do czytaj więcej »

ODBIORY mieszkań wARSZAWA

Zasady technicznego odbioru

Techniczny odbiór mieszkań będzie się różnić trochę od tego co rozumiemy poprzez odbiór samego domu. Wiele osób jednak myli pojęcia. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że jest to odmienny stan czytaj więcej »

taśmy bandujące Rzeszów

Wytrzymała taśma

Bardzo często, kiedy otrzymujemy sprzęt elektroniczny to jest on zabezpieczony styropianem, ale ma również , które nie są zbyt łatwe do zerwania. To naprawdę niesamowicie wytrzymałe zabezpieczenie, czytaj więcej »

Wycena śRODKóW trwałych

Skomplikowane zarządzanie

Zarządzanie firmą na pewno nie będzie zadaniem łatwym. Musimy tutaj przygotować sobie dokładny plan działania. Pomocna może księgowa albo też jakiś doświadczony doradca biznesowy. Najważniejsze też b czytaj więcej »

Odwodnienia liniowe

Najlepsza propozycja na rynku

Wykorzystywany teraz produkty budowlane muszą posiadać jakość najwyższą. Nikt nie będzie chciał budować domu murowanego ani drewnianego, jeżeli nie będzie miał pewności, że wszystkie elementy budowla czytaj więcej »

agencja interaktywna

Właściwy portal i jego przygotowanie

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zastanawia się nad tym jak przygotować odpowiednio portal internetowy. I jak się okazuje przygotowanie takiego portalu internetowego wymaga sporej wiedzy, ora czytaj więcej »

pozycjonowanie

Zalety pozycjonowania strony

Wiele firm dzisiaj zastanawia się nad tym jak wypromować własną stronę internetową, która w ogóle nie przynosi im żadnych korzyści. I jak się okazuje bardzo wiele firm ma z tym nie lada problem. Konk czytaj więcej »

śniadaniE dla uCZNIA

Uczeń nie powinien jeść przypadkowych rzeczy na śniadanie

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której uczniowie jedzą przypadkowe rzeczy na śniadanie. Teoretycznie jest to niedopuszczalne a w praktyce po prostu tak się dzieje. Wiem, że dla wielu z Państw czytaj więcej »

 

Zużyta piasta- czyszczenie i wymiana

piasty

Piasty w samochodzie są elementami konstrukcji odpowiedzialnymi za prawidłowe prowadzenie koła. Zadbane https://superparts.pl/18962-lozyska-i-piasty-kol Piasty pozwalają na równomierne zużywanie opon i bezproblemowe prace serwisowe. Niekiedy konieczna jest ich wymiana tudzież wyczyszczenie.

Czym są piasty?

Piasty to części kół napędowych, które są przeważnie montowane na wale albo osi i bezpośrednio obejmują wał czy oś. Piasta służy do tego, aby odebrać energię kinetyczną z wału napędowego, w wypadku pojazdów półosi napędowej, po czym przekazuje ją na zlokalizowane na niej koło. W piastach mocuje się też łożyska, których celem jest ułatwienie obrotu piasty w zwrotnicy koła. Współcześnie piasty są elementem zespolonym, który składa się z łożyska i piasty. Część ta łączy się z półosią napędową przy użyciu połączenia wpustowego, wciskowego, klinowego czy wielowypustowego. Piasta to element łączący silnik z kołem, który umożliwia obrót koła zamocowanego do nieruchomych części zawieszenie. Ponadto, jest częścią, do której przytwierdza się tarczę hamulcową i felgę.

Jakie są objawy zużytej piasty?

Najważniejszym symptomem zużycia piasty czy łożyska jest wyjątkowo głośna praca tego zespołu, czy też wyczuwalny luz na łożysku. Przyczyn tej głośnej pracy może być wiele, aczkolwiek luz na łożysku zawsze oznacza, że ta część musi zostać wymieniona. Głośna praca tego zespołu jest czasem wynikiem użycia materiałów niskiej jakości, nieprawidłowego montażu, przeciążenia układu czy też długiego postoju pojazdu. Trwałość łożysk zależy natomiast od stylu jazdy kierowcy, a więc ma on bezpośredni wpływ na ich zużycie. Łożyska muszą być regularnie sprawdzane zwłaszcza przez osoby lubiące driftować. Jazda w poślizgu doprowadza do powstania sporej siły bocznej oddziałującej na koła. Cała siła kumuluje się na piaście oraz łożysku. Tak samo jest w przypadku wadliwej geometrii zawieszenia czy uderzeń bocznych w krawężnik. Wszelkie te siły doprowadzają do szybszego zużycia łożysk.

Dlaczego piasta szybko się zużywa?

Piasty mogą zbyt wcześnie ulec zmęczeniu przez kilka czynników. Przede wszystkim dzieje się tak przez luzy na przekładni kierowniczej, bicie tarcz hamulcowych, jak i niepożądane wibracje. Warto pamiętać, że układ zawieszenia jest zespołem elementów oddziaływających na siebie. Co za tym idzie, naruszone łożyska mogą skutkować biciem i piszczeniem hamulców. Częstą przyczyną problemów z piastami i łożyskami jest ich niewłaściwy montaż. W starszych modelach pojazdu, kiedy łożysko należy nabić na piastę czy odwrotnie, nieprawidłowy montaż jest często spotykany. Do wymiany łożyska musi zostać użyte specjalne urządzenie, przez co kulki w łożysku nie ulegną naruszeniu. Niewłaściwa wymiana doprowadza do zgniecenia kulek albo skrzywienia piasty. Przystępując do montażu piasty, należy sprawdzić, czy zwrotnica koła nie została przypadkiem skrzywiona podczas eksploatacji zawieszenia oraz to, czy tarcze hamulcowe są proste. Wszystkie skrzywienia skutkują wcześniejszym zużyciem piasty oraz łożyska.

Jak wyczyścić piasty samochodowe?

Piasty kół mogą zostać wyczyszczone w sposób mechaniczny. Najważniejsze jest to, aby zetrzeć miejsca, w których widać korozję. To głównie rdza niszczy ten element, gdyż osłabia trwałość metalu. Można jednak wydłużyć żywotność piasty właśnie poprzez pozbycie się ognisk korozji.

dobre piasty

W czyszczeniu takich miejsc można użyć drucianych szczoteczek czy pilnika. Co ważne, podczas czyszczenia piasty nie powinno się stosować kosmetyków i smarów.

Ile kosztuje wymiana piasty koła?

Cena wymiany piasty koła może się znacząco różnić i wynosić od 60 zł do 500 zł za samą robociznę. Warto pamiętać, aby wymieniać piasty w samochodzie co ok. 100 tysięcy km. Cena samej części zależy od modelu pojazdu. W doborze piasty może pomóc mechanik czy też specjaliści ze sklepu z częściami samochodowymi.

Regularna wymiana piasty jest niezwykle ważna. Warto to zrobić, zanim ta część się całkowicie zużyje. Ponadto, istotne jest też systematyczne sprawdzanie jej stanu. Jeśli pojawi się na niej rdza, koniecznie należy przeprowadzić zabieg czyszczenia piasty. Korozja może znacząco wpłynąć na komfort jazdy. Wszelkich niepokojących objawów nigdy nie należy lekceważyć.